Kazimierz Dolny to idealne miejsce na weekendowy wypad. To niewielkie miasteczko, liczące ok. 2600 mieszkańców, jest atrakcją samą w sobie. Jego kameralność oraz fakt, że znaczna część miasta jest zabytkowa, sprawia, że jest tak wyjątkowe. To miasteczko o niebanalnej i długiej historii, z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Przyjrzyjmy się jednej ze znanych atrakcji, jaką jest spichlerz Kazimierz Dolny .

Kazimierskie spichlerze

Usytuowany wzdłuż Wisły, niezwykły zespół zabytków, jakim są spichlerze, nie ma nigdzie swojego odpowiednika. Powstałe w XVI i XVII wieku nadrzeczne magazyny, zarówno w dawnych czasach, jak i dziś zachwycają renesansowymi zdobieniami. Były one własnością magnatów, szlachty oraz duchowieństwa.
Gdy chcemy wybrać się na wycieczkę ich szlakiem, spacer warto rozpocząć od Spichlerza pod Żurawiem, usytuowanego na ul. Puławskiej 112. Powstały w 1623 r., na rafie przy porcie kazimierskim, gdzie górowały tzw. żurawie – to właśnie im zawdzięcza swoją nazwę. W 1780 spichlerz Kazimierz dolny został wyremontowany zgodnie z projektem architekta Fryderyka Zilcherta, zaś w 1883 otwarto w nim fabrykę gwoździ. Dlatego też mieszkańcy Kazimierza nazywali to miejsce „Gwoździarnią”. Niestety, pod koniec XIX wieku spichlerz spłonął, a w 1928 rodzina Rucińskich, na ruinach zbudowała swój dom. Obecnie pełni on funkcję hotelu, który łączy nowoczesność i historię. Położony jest nad brzegiem Wisły, tuż przy trasie spacerowej, dlatego też jest chętnie odwiedzany przez turystów.
Kolejne spichlerze położone są na terenie dawnego portu, która nazywana jest Wyspą Spichlerzów.
Jednym z nich jest spichlerz „Król Kazimierz”, na ul. Puławskiej 70. Jest to jeden z najstarszych zabytków w miasteczku, gdyż powstał prawdopodobnie w XVI wieku. Posiada on ozdobne szczyty dachowe, które były wzorowane na kościele św. Anny. W wieku XIX było to miejsce, w którym znajdował się browar, lecz w czasie wojny uległ całkowitemu zniszczeniu. Po odbudowaniu otworzono w nim przetwórnię owoców. Po roku 2000 spichlerz powiększono i dobudowano do niego nowo