Wynalazek Gutenberga – prasa drukarska – to zdecydowanie jedno z największych osiągnięć ludzkości. Możliwość druku wprowadziła społeczeństwo na zupełnie inny poziom rozwoju umożliwiając druk książek, z czasem powstała prasa codzienna i tematyczna a druk stał się dostępny dla coraz szerszych kręgów odbiorców. Zapewne dzisiaj drukując, kopiując bądź oprawiając różne dokumenty nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak ubogie mogłoby być nasze życie bez prasy drukarskiej.

Dwie definicje

Mówiąc o poligrafii możemy wyróżnić kilka jej definicji. Pierwszą, najbardziej pospolitą i potoczną jest ogół wyrobów drukarskich oraz procesów potrzebnych do uzyskania efektu końcowego jakim jest gotowy tekst, zgodny z życzeniem konsumenta. Poprzez pojęcie poligrafia co to jest często rozumiemy zatem drukarstwo. To zgodne z prawdą, niemniej warto pamiętać, że poligrafia ma znacznie szerszy zakres i obejmuje również możliwość oprawienia wydrukowanego tekstu, kopiowania, skanowania itp.

Poligrafia co to jest to również cały przemysł poligraficzny czyli przedsiębiorstwa zajmujące się opracowywaniem, przygotowywaniem tekstów do druku oraz ich drukowaniem. To również introligatorstwo przemysłowe oraz przedsiębiorstwa uzupełniające usługi poligraficzne (pomocnicze): fabryki farb, odlewnie czcionek czy wytwórnie matryc.

Poligrafia użytkowa

Z usług poligraficznych korzysta coraz więcej konsumentów: fachowe przygotowywanie tekstu oraz druk zgodny z indywidualnymi wymogami, szybkość i profesjonalizm wykonania – to najważniejsze cechy poligrafii użytkowej. Nie każdy zdaje sobie również sprawę z tego, że poligrafia obejmuje nie tylko druk na papierze śle także inne tworzywa: kartony, tworzywa sztuczne (metal), folie, tektury a nawet bawełna. Obecnie drukować można w zasadzie „wszystko na wszystkim”, ponadto druk może odbywać się nie tylko w pojedynczych egzemplarzach ale w setkach czy tysiącach kopii. Dzięki usługom poligrafii użytkowej z łatwością i niskim kosztem można dotrzeć do masowego odbiorcy.