Mimo iż szereg tradycji zanika, wypierany przez wygodę, wciąż można spotkać się z opiniami, że obrączka czy pierścionek zaręczynowy powinny trafić na określony palec. Z tego powodu pytania o nie należą do najczęściej zadawanych w salonach jubilerskich. Współcześnie nie przywiązujemy już tak dużej wagi do tego, żeby nosić biżuterię na konkretnym palcu czy ręce. Zdecydowanie bardziej liczy się wygoda oraz aspekt praktyczny. Nie dotyczy to jednak tradycjonalistów, którzy wciąż praktykują dawne zwyczaje. Dla nich symbolika ma istotne znaczenie, zwłaszcza gdy mowa o pierścionku zaręczynowym oraz obrączce. Na którym palcu powinny się znajdować? Na której dłoni? Czy to bez różnicy, czy wręcz przeciwnie?

Noszenie pierścionków – znaczenie

W dzisiejszych czasach założenie pierścionka na „niewłaściwy” palec nie ma większego znaczenia. Posiadaczka biżuterii może np. nosić ją jedynie od święta albo rezygnować z ozdób na konkretnej dłoni ze względów praktycznych, bo przeszkadzają jej podczas pracy etc. Oczywiście nie brakuje osób, które pragną ową ozdobą coś zasygnalizować – poinformować o statusie czy stanie cywilnym. W przeszłości jednak było to o wiele ważniejsze niż obecnie. Przykładowo, założenie pierścionka na palec wskazujący oznaczało wysoką pozycję społeczną.

Współcześnie wielu ludzi nosi biżuterię na dowolnym palcu, w tym na więcej niż jednym. Dobiera ją, kierując się różnymi kryteriami, włącznie ze stylizacją, nastrojem etc. Dopasowuje się np. złote pierścionki z cyrkonią do eleganckich sukienek, złote łańcuszki do casualowych koszul czy kolczyki do wieczorowych kreacji. Nic nie stoi przy tym na przeszkodzie, aby jednocześnie pokazać swoją otwartość na najnowsze trendy, zakładając ładny pierścionek na kciuk, zamiast na palec serdeczny czy środkowy.

Pierścionek oraz obrączka – na której ręce?

Nie ulega wątpliwości, że spośród całej biżuterii to ta zaręczynowa, a potem ślubna wzbudza najwięcej emocji. Co za tym idzie, rzesze ludzi mają wątpliwości, na którym palcu oraz której dłoni powinna się znajdować. Choć można podejść do tej kwestii tak jak do każdej innej, czyli kierować się wygodą, znaczna część przyszłych posiadaczy woli trzymać się reguł. W wielu krajach zarówno pierścionek zaręczynowy, jak i obrączkę nosi się na lewej dłoni. W Polsce również tak było, ale sytuacja uległa zmianie po klęsce powstania styczniowego. Wtedy to wdowy zaczęły przekładać biżuterię na prawą dłoń, a inne kobiety poszły ich śladem. Dziś dla tradycjonalistów to oczywiste, że właśnie na prawej dłoni powinno się nosić ślubną obrączkę, a wcześniej pierścionek.

Niektóre panie w dniu ślubu zakładają obrączkę na palec serdeczny prawej dłoni, a znajdujący się tam do tej pory pierścionek przekładają na lewą dłoń. Inne z kolei noszą oba elementy na tym samym palcu. W takich przypadkach lepiej, aby do siebie pasowały, tworząc harmonijną kompozycję utrzymaną w podobnym stylu.

Jak nosić pierścionki?

Podsumowując, od każdego zależy, w jaki sposób pragnie nosić swoje pierścionki Wrocław, Kraków, Warszawa czy inne miasto to miejscowości, w których można zamówić wysokiej jakości biżuterię – nie tylko na zaręczyny bądź ślub. Warto jednak dobrze wytypować salon jubilerski, aby mieć pewność, że ozdoby będą nie tylko piękne, ale i wytrzymałe.