Każdemu hodowcy zwierząt, niezależnie czy jest to trzoda chlewna, brojlery czy indyki, bardzo zależy na tym, by jego stado było prawidłowo żywione. Oznacza to dostarczanie optymalnych składników odżywczych, jak białko, sole mineralne i witaminy. Zdrowo żywione zwierzęta dadzą w rezultacie zdrowe, dobre jakościowo, smaczne mięso. Warto do paszy włączyć rozmaite oleje, zarówno roślinne jak i zwierzęce. Te pierwsze są wytwarzane przy ekstrakcji nasion roślin oleistych. Ich dodatek wpływa na podniesienie wartości energetycznej paszy.

Olej paszowy w diecie zwierząt

Tłuszcze jako dodatki do pasz mogą występować w postaci zarówno ciekłej jak i sypkiego koncentratu tłuszczowego. Jednak najczęściej stosuje się tłuszcz w postaci płynnej, gdyż jest tańszy i łatwiej dostępny.

Jednym z takich olejów jest sojowy, który bardzo smakuje zwierzętom, jest przez nie chętnie spożywany, a jego stosowanie jest wygodne, ponieważ jego dodatek do paszy powoduje, iż nie pyli ona.
W olejach paszowych występuje sporo witamin, przede wszystkim te, które rozpuszczalne są w tłuszczach. Jest to przede wszystkim witamina A, bardzo istotna w okresie wzrostu młodych osobników. Pozostałe witaminy to D, E i K – mają one niebagatelny wpływ na rozrodczość zwierząt oraz na układ odporności. Dodatkowo witamina D jest cenna dla układu kostnego, natomiast E ma wpływ na wydolność mięśni, jest przeciwutleniaczem oraz świetnie oddziałuje na układ krwionośny i nerwowy. Jej niedobór z kolei może doprowadzić do zdegradowania mięśni u zwierząt.

Często spotykanym w żywieniu zwierząt olejem jest ten pochodzący z ryb. Jest on nawet zdrowszy niż ten produkowany z soi i przypomina spożywany przez ludzi tran. Produkowany jest zarówno z ryb słodkowodnych jak i morskich, wyciskany przez prasę podczas produkcji rybnego materiału paszowego. Tego typu tłuszcz ma w swoim składzie bardzo ważne dla zdrowia zwierząt kwasy tłuszczowe nienasycone. Jest także doskonałym źródłem kwasu Omega-3, który niezbędny jest do wytwarzania w organizmie błon komórkowych. Ten kwas odgrywa niebagatelną rolę w procesie spermatogenezy zwierząt, co jest bardzo ważne w przypadku hodowli samców, które przeznaczone są do rozpłodu.

Jakie korzyści wynikają z dodawania tłuszczu do pasz naszych zwierząt ?

Olej paszowy jest niezwykle ważnym dodatkiem do wyżywienia zwierząt, przynosi im wiele korzyści. Nie tylko podnosi energetyczną wartość paszy, co jest jednym z głównych wskaźników efektywności paszy. Tłuszcze mają prawie trzykrotnie więcej energii niż białka czy węglowodany, stąd też jeśli zastąpimy nawet znikomą ilość zboża tłuszczem, to skoncentrujemy więcej energii w gotowej paszy. Fakt ten bardzo pozytywnie wpływa na zwiększania przyrostu masy zwierząt, a to w rezultacie poprawia wskaźniki produkcji. Dzięki temu, że zużyjemy mniej tego typu mieszanki uzupełnionej olejem – zaoszczędzimy.
Wadą olejów paszowych jest to, iż nie można ich zbyt długo przechowywać, zwłaszcza w wyższej temperaturze, ponieważ łatwo jełczeją. Miejsce przeznaczone do ich przechowywania powinno być suche i przewiewne, niezbyt nasłonecznione, o temperaturze nieprzekraczającej 18 stopni.